جایگاه قوه قضاییه در نظام جمهوری اسلامییانات رهبر معظم انقلاب پیرامون راهبردهای پیشرفت قوه قضائیه

قوه قضاییه مظهر، میزان و مبنای عدالت در کشور

حقیقتاً یک بخش فوق‌العاده حساس از نظام کشور، قوه‌ قضاییه است. در همه جای دنیا همین است؛ نقش دستگاه قضا، یک نقش تعیین کننده و حیاتی است؛ لیکن در نظام جمهوری اسلامی که مبنای نظام و مشروعیت نظام متکی است به حق و عدل ـ این پایه‌ی اساسی نظام ماست ـ دستگاه قضا حساسیت مضاعفی پیدا می‌کند.

 

بیانات در دیدار رئیس و مسئولان قوه‌ قضاییه ـ ‌ ۰۷/۰۴/۱۳۸۹


نظارت قوه قضاییه؛ پیشگیری از جرم، تأمین عدالت، تأمین امنیت. اینها قلم‌های بسیار درشتی است که در نظام اسلامی جزو سرفصل‌های مهم اداره مطلوب کشور به حساب می‌آید. قوه قضاییه می‌تواند مظهر عدالت در نظام اسلامی باشد.

 

بیانات در دیدار با خانواده‌های شهدای هفتم تیر و مسئولان قوه قضاییه ـ  ۰۷/۰۴/۱۳۷۹


نسبت به قوه قضاییه نیز همین طور، همه وظیفه دارند کمک و حمایت کنند، تا بتواند کارهای بزرگی را که بر عهده دارد، انجام دهد. اگر قوه قضاییه نباشد، عدالت، میزان و مبنایی نخواهد داشت.

 

بیانات در دیدار کارگزاران نظام ـ  ۲۷/۰۱/۱۳۷۷


نباید بگذاریم که نور امید دل‌های مردم به دستگاه عظیم عدالت اسلامی، که مظهر آن قوه‌ قضاییه است، خاموش شود. این هم بسته به آن است که عدالت را به هر قیمتی که هست، اجرا کنیم. بنابراین می‌توانیم این را به‌عنوان یک آرزوی عملی، به‌عنوان چیزی که از دسترس ما دور نیست، آرزو کنیم و برای آن تلاش کنیم و از خدا بخواهیم که «و ارزقنی اجتهاد المجتهدین.» در این راه، بتوانیم قوه‌ قضاییه را به این شکل درآوریم.

 

بیانات در دیدار مسئولان قوه قضاییه ـ  ۲۳/۱۰/۱۳۷۱


سلامت‌ همه‌ی عالم‌ به‌ سلامت‌ شما و دستگاهتان [قوه قضاییه]‌ وابسته‌ است‌. اگر این‌ دستگاه‌ سالم‌ شد، همه‌ی دستگاه‌ها ـ چه‌ بخواهند و چه‌ نخواهند ولو قصراً و جبراً ـ به‌ سمت‌ سلامت‌ سوق‌ داده‌ خواهند شد. اگر خدای نکرده‌ این‌ دستگاه‌ سالم‌ نبود، همه‌ی دستگاه‌ها هم‌ سالم‌ بنا بشوند، یقیناً به‌ طرف‌ عدم‌ سلامت‌ سوق‌ داده‌ خواهند شد؛ به‌ خاطر این‌ که‌ طبیعت‌ انسان‌، طبیعت‌ آسیب‌پذیری است‌ و اگر دست‌ قوی تضمین‌کننده‌ بالای سرش‌ نباشد، به‌ سمت‌ عدم‌ سلامت‌ سوق‌ داده‌ خواهد شد. پس‌، اگر این‌ دستگاه‌ سالم‌ شد، می‌توان‌ این‌گونه‌ نتیجه‌ گرفت‌ که‌ همه‌ سالم‌ خواهند شد و اگر این‌ دستگاه‌ سالم‌ نبود، همه‌ ناسالم‌ خواهند شد؛ ولو در اول‌ ناسالم‌ نبودند. این‌، اهمیت‌ دستگاه‌ قضایی را می‌رساند.

 

بیانات در دیدار مسئولان قوه‌ قضاییه ـ  ۲۰/۰۶/۱۳۶۸

 

هر جا، هر دادگاه و هر زمان

موسسه حقوقی حقیقت خواه دادآفرین

شماره تماس : ۶۶۹۵۰۴۳۱ – ۰۹۱۹۵۰۳۴۳۸۸

 

 

  نظرات