ما باید فرآیند دادرسی را از جهات مختلف به سمتی رهنمون کنیم که حق مظلوم به سرعت استیفا شود

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جمع مسئولین بسیج اساتید سراسر کشور:

ما باید فرآیند دادرسی را از جهات مختلف به سمتی رهنمون کنیم که حق مظلوم به سرعت استیفا شود

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ما باید فرآیند دادرسی را از جهات مختلف به سمتی رهنمون کنیم که حق مظلوم به سرعت استیفا شود، گفت: تحقق این امر نیاز به عِدّه و عُدّه بیشتری دارد تا بدین واسطه فرایند دادرسی در عین استواری و اِتقان، کوتاه‌تر شود و استنقاذ و استیفای حق با سرعت بیشتری صورت گیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، طی سخنانی در نشست با مسئولین بسیج اساتید سراسر کشور، ضمن تبریک و تهنیت اعیاد ماه پرخیر و فضیلت ذی‌الحجه و در پیش بودن عیدالله‌الاکبر عید غدیرخم ، با اشاره به مزایا و محسنات برگزاری چنین نشست‌هایی در راستای تشریک مساعی و شناسایی مسائل و مشکلات حوزه‌های مختلف کشور بر لزوم خروجی و مصوبه اجرایی داشتن این قبیل نشست‌ها و جلسات و تشریفاتی نبودن آنها تاکید کرد.  

رئیس عدلیه در ادامه با خطیر و دشوار دانستن امر قضا، به محذوریت‌های قوه قضاییه به لحاظ امکانات و نیروی انسانی اشاره کرد و بیان داشت: اجرای احسن و تمام و کمال مسئولیت‌هایی که به لحاظ قانون اساسی و قوانین موضوعه بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده است، با این عِدّه و عُدّه و امکاناتی که دستگاه قضایی دارد، ممکن نیست.

شایان ذکر است ، پیش‌تر و در روز ۲۶ خرداد امسال نیز حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای  در جلسه شورای اداری استان قم گفته بود: برخی بخش‌های دادگستری‌ها در نقاط مختلف به واسطه میزان امکاناتی که دارند، در شأن مردم نیستند؛ بودجه سالانه دستگاه قضایی برابر با بودجه یک ماه یک سازمان وابسته به یک وزارتخانه است؛ بنابراین، با این حجم کار و با این امکانات، صدور احکام سریع، دقیق، به‌موقع، متقن و همه جانبه، کار دشوار و سختی است.

رئیس دستگاه قضا، در ادامه نشست با مسئولین بسیج اساتید، قاطبه مدیران قوه قضاییه را افرادی مسئولیت‌شناس و تلاش‌گر دانست و گفت: من به کارکنان و قضات دستگاه قضایی به جهات مختلف از جمله مسئولیت‌شناسی، صرف تلاش و داشتن روحیه جهادی، وقت گذاشتن برای رسیدگی به پرونده‌ها و پیشبرد امور قضایی مردم و همچنین تحمل سختی‌ها، نمره بالایی می‌دهم اما از این منظر که آیا در گام دوم انقلاب توانسته‌ایم در تراز قضای اسلامی قرار بگیریم و به وظایف و مسئولیت‌های دستگاه قضایی در حوزه‌های مختلف از جمله «دادرسی عادلانه، بدون تبعیض و کم‌هزینه برای همه مردم بویژه قشر پایین جامعه»؛ «پیشگیری از وقوع جرم»؛ «اصلاح و تربیت بزهکاران»؛ «شناسایی همه مجرمین و مجازات بازدارنده آنها» به صورت صددرصدی جامه عمل بپوشانیم، باید بگویم که از این منظر و جهت به خودم نمره خوبی نمی‌دهم.  

رئیس قوه قضاییه در ادامه خطاب به مسئولین سازمان بسیج اساتید که اکثریت آنها از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند، گفت: قاطبه مدیران کشور در دستگاه‌های مختلف ، دانش‌آموخته و تربیت‌شده دو نهاد «حوزه» و «دانشگاه» هستند؛ حال سؤالاتی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که آیا همه این مدیران در جایگاه درستی قرار گرفته‌اند؟ آیا وظایف و مأموریت‌های خود را به درستی انجام می‌دهند و نسبت به حوزه کاری خود اشراف دارند؟ اگر بخشی از آنها در ایفای وظایف خود با مشکل و کاستی مواجه‌اند، این عیب و اشکال از کجا ناشی می‌شود؟ آیا مدیری که با ملزومات حوزه مدیرتی خود آشنا شده است، با حواشی و موانع پیش‌روی خود نیز آشناست؟ آیا در مواقع بحرانی ، قدرت اعمال تصمیم و اجرای آن را دارد؟ برای اینکه مدیران بعدی کشور وضعیت بهتر و مطلوب‌تری پیدا کنند، باید چه راهبردها و اقداماتی در حین تربیت و تحصیل آنها اتخاذ شود؟ 

رئیس عدلیه در همین راستا بیان داشت: باید مشخص شود که اشکال و عیب کار کجاست که شما اساتید انقلابی و وظیفه‌شناس به عنوان مسئولان آموزش و تربیت مدیران کشور در حوزه و دانشگاه از عملکرد بخشی از این مدیران رضایت ندارید؛ باید نقص و ایراد کار برطرف شود تا مدیران بعدی کشور از وضعیت و شرایط بهتر و مطلوب‌تری برای پیشبرد وظایف و امور برخوردار باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه به مقوله مهم ضرورت مسئولیت‌شناسی مدیران و متولیان امور در بخش‌های مختلف کشور اشاره کرد و گفت: مدیری که مسئولیت تصدی یک دستگاه را برعهده می‌گیرد باید نسبت به نقاط قوت و ضعف و مشکلات و آسیب‌های آن دستگاه در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف آشنایی و اشراف داشته باشد و سپس با روحیه جهادی برای غلبه بر آن مشکلات و آسیب‌ها به میدان بیاید.    

وی ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی قاطبه مسئولان درصدد تحقق و اجرای قانون، جامه عمل پوشاندن به شعارها، ارائه خدمات مطلوب‌تر به مردم در حوزه‌های مختلف و همچنین مقابله با کژی‌ها و آسیب‌ها و رفع معایب هستند، اما سؤال مشخص آن است که آیا وقتی یک مسئول در جایگاه‌ و منصب جدیدی قرار می‌گیرد، کماکان نسبت به تعهدات مسئولیت پیشین خود، شعارهایی که در هنگام تصدی آن مسئولیت داشته و موانع و مشکلات آن بخش، احساس تکلیف و ادراک دارد؟

رئیس قوه قضاییه در همین راستا، افزود: مسئولی که در سِمت و منصب قبلی خود برای عدم انجام وظایف محوله و قانونی توجیهاتی را مطرح کرده ، آیا وقتی در سِمت و منصب جدید قرار می‌گیرد، برای مسئول جایگزین خود نیز همان توجیهات را می‌پذیرد و او را ذی‌حق برای بیان و طرح چنین توجیهاتی می‌داند؟

رئیس عدلیه در ادامه، تحقق و گسترش عدالت را یکی از مسئولیت‌های اصلی دستگاه قضایی دانست و بر همین اساس از اساتید بسیجی خواست تا با نقطه‌نظرات و رهنمود‌های خود  قوه قضاییه را در راستای تحقق عدالت به معنای واقعی کلمه و برقراری عدالت اجتماعی در جامعه یاری رسانند. 

رئیس قوه قضاییه در ادامه با ذکر مصادیقی از مشکلات و موانعی که بر سر راه مطلوب شدن کامل فرآیند دادرسی وجود دارد، گفت: ما باید فرآیند دادرسی را از جهات مختلف به سمتی رهنمون کنیم که حق مظلوم به سرعت استیفا شود؛ تحقق این امر نیاز به عِدّه و عُدّه بیشتری دارد تا بدین واسطه فرایند دادرسی در عین استواری و اِتقان، کوتاهتر شود و استنقاذ و استیفای حق با سرعت بیشتری صورت گیرد. 

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به اهمیت مقوله پیشگیری از وقوع جرم و نقش و مسئولیت همه بخش‌ها و دستگاه‌ها در تحقق این مهم، بر کمک و مساعدت اساتید فرهیخته بسیجی در این حوزه تاکید کرد و گفت: ما در دستگاه قضایی پذیرای ایده‌ها و نقطه‌نظرات اساتید بسیجی در جهت به کارگیری راهکارهای پیشگرانه از وقوع جرم هستیم.

رئیس عدلیه در ادامه مقوله حقوق عامه را حوزه‌ای با مصادیق متعدد و گسترده دانست و با تبیین و تشریح مسئولیت دادستان‌ها در این بخش بر ضرورت اولویت‌بندی مسائل ناظر بر حقوق عامه و بهره‌گیری از ابتکارات و ایده‌های اساتید بسیجی در حوزه احیاء و ارتقاء مقولات ناظر بر حقوق عامه تاکید کرد. 

 رئیس قوه قضاییه با اشاره به اهمیت و نقش برجسته موضوع داوری و میانجیگری در دوره تحول و تعالی عدلیه که در سخنان یکی از اساتید بسیجی نیز مطرح شد، گفت: دستورالعمل میانجیگری و داوری در قوه قضاییه در مرحله تدوین است؛ ما از شما اساتید بسیجی می‌خواهیم که دستگاه قضایی را در راستای تکمیل این دستورالعمل یاری رسانید؛ لذا پیش‌نویس دستورالعمل داوری و میانجیگری را به شما ارائه می‌دهیم تا شما نیز با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی فعلی، ما را در تکمیل این دستورالعمل یاری رسانید.  

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به درخواست مطرح شده از جانب مسئولین بسیج اساتید مبنی بر ضابط قضایی شدن اساتید بسیجی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر مسوولان، گفت: مسئولیت حوزه ضابطین در قوه قضاییه با دادستان کل کشور است لذا من به وی تکلیف خواهم کرد که این پیشنهاد شما را مبتنی بر ظرفیت‌های قانونی مورد بررسی و پیگیری قرار دهد.

پیش از سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، «محمدرضا مردانی» رئیس سازمان بسیج اساتید طی سخنانی با بیان اینکه قوه قضاییه به عنوان ناظر و ناظم اجرای عدالت در کشور، مسئولیت خطیر و مهمی را بر عهده دارد، اظهار کرد: دستگاه قضایی طی ۲ دور‌ه اخیر به ویژه در دوره مسئولیت حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، شاهد تحولات مهم و مثبتی در راستای تحقق هرچه بیشتر قانون اساسی، اسناد بالادستی و منویات مقام معظم رهبری بوده است.

وی با بیان اینکه قوه قضاییه با اقدامات و رویکردهای خود، نقش بی‌بدیلی در ایجاد احساس امنیت در جامعه و افزایش امید و نشاط در میان مردم دارد، گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در تحولات رو به جلو و مثبت قوه قضاییه نقش بارز و برجسته‌ای داشته و دارند تا آنجا که مورد تمجید علنی مقام معظم رهبری نیز قرار گرفتند.

مردانی با بیان اینکه سازمان بسیج اساتید از مجموعه اساتید متدین، متعهد و متخصص دانشگاه‌ها تشکیل شده که به صورت داوطلبانه و با انگیزه خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، به عضویت این سازمان در‌آمده‌اند، گفت: صیانت از دستاوردهای انقلاب اسلامی در جامعه علمی و کشور، رسالت  اصلی بسیج اساتید است.

وی افزود: طبق آخرین آمار در حال حاضر ۵۶ هزار نفر از اعضای هیئت علمی و مدرسین دانشگاه‌ها، در هزار و ۸۰ کانون و قریب  به ۱۰۰ اندیشکده تخصصی بسیج اساتید در سراسر کشور فعال هستند که از این تعداد ۳۴ هزار نفر عضو هیئت علمی و مابقی از مدرسین دانشگاه‌ها هستند.

مردانی همچنین به ارائه گزارش مختصری پیرامون اهداف، برنامه‌ها و عملکرد بسیج اساتید در حوزه‌های «علمی و پژوهشی»، «سیاسی و توسعه گفتمان انقلاب اسلامی» و همچنین «فرهنگی و اجتماعی» پرداخت.  

وی همچنین بر لزوم نقش‌آفرینی بیشتر بسیج اساتید برای کمک به قوه قضاییه در عرصه‌های مختلف از جمله در حوزه امر به معروف و نهی از منکر مسوولان و مدیران تاکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور نیز طی سخنانی در این نشست با اشاره به پیشنهاد ضابط قضایی شدن اساتید بسیجی، گفت: از شما اساتید بسیجی درخواست می کنیم راهکارهای اجرایی خود را در این زمینه به ما منتقل کنید.

خانم واعظ جوادی رئیس مرکز مطالعات راهبردی بانوان سازمان بسیج اساتید نیز در این جلسه با اشاره به تلاش دشمنان برای تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی اظهار کرد: پیاده‌نظام استکبار برای دستیابی به هدف خود که همان تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی است، بانوان را به چشم یک ابزار می‌نگرد.

بذرافشان مسئول بسیج اساتید خراسان رضوی با اشاره به فرصت‌ها و نکات مثبت فضای مجازی، بر ضرورت ساماندهی این عرصه و جلوگیری از انتشار اخبار دروغ در فضای مجازی تاکید کرد و خواستار نظارت و مدیریت کارآمدتر در این عرصه از سوی مسئولان شد.

حاتمی مسئول بسیج اساتید کردستان با اشاره به مقوله احیاء حقوق عامه و تکالیف دستگاه قضایی در این رابطه، اقدامات و حرکت قوه قضاییه در راستای کاهش اطاله دادرسی و کم‌هزینه کردن فرآیند دادرسی را مطلوب ارزیابی کرد.

وی همچنین بر ضرورت ساماندهی و گسترش مقوله داوری و ریش‌سفیدی در حوزه عدالت ترمیمی تاکید کرد.

مسئول بسیج اساتید کردستان بیان داشت: چنانچه در هر استانی یک مسئول و متصدی برای پیگیری ویژه مقوله احیاء و ارتقاء حقوق عامه در نظر گرفته شود، بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

جهانگیر معاون فرهنگی اجتماعی سازمان بسیج اساتید نیز از قاطعیت و مبارزه با فساد به ویژه مبارزه با فساد در درون و بیرون قوه قضاییه و همچنین سفرهای استانی رئیس دستگاه قضا تقدیر کرد و گفت: قوه قضاییه مسئول نظارت بر حسن اجرای قوانین در دستگاه های مختلف است؛ بر همین اساس تبلیغ قانون برای اجرای آن درخواست ما از قوه قضاییه است؛ جامعه قانونمدار و شهروند قانونمدار باید تبلیغ شوند تا قانونی که عامل وحدت جامعه است در میان مردم جا بیفتد.

وی همچنین گفت: از دستگاه قضایی درخواست داریم با مفسدان اقتصادی و محتکران و گرانفروشان و اخلالگران اقتصادی، برخورد قاطع شود و این افراد به صورت علنی محاکمه شوند چرا که این امر حس اعتماد و امید در جامعه را افزایش می‌دهد.

هاشمی معاون آموزش سازمان بسیج اساتید نیز طی سخنانی در این نشست گفت: کارگزار انقلابی در قوه قضاییه وجود دارد ولی باید در بخش فرآیندهای قضایی نیز اقدامات بیشتری صورت گیرد؛ تحولات امیدبخش قوه قضاییه ناشی از وجود کارگزار انقلابی است لذا هم‌افزایی این کارگزار انقلابی با فرآیند انقلابی ضروری است.

وی همچنین بر ارتباط وثیق‎‌تر قوه قضاییه با نهضت اساتید بسیجی جهت اشراف به تحولات انقلابی قوه قضاییه برای انتقال به جوانان و دانشجویان تاکید کرد.

هر جا، هر دادگاه و هر زمان

با موسسه حقوقی حقیقت خواه دادآفرین

۶۶۹۵۰۴۳۱ – ۰۹۱۹۵۰۳۴۳۸۸ 

  نظرات