نحوه اخذ پروانه وکالت در ایران و سایر کشورها

کشورهای مختلف راه‌های گوناگونی را پیش پای افرادی گذاشته‌اند که در آرزوی وکیل شدن و تحقق عادلانه قانون، ‌روزگار می‌گذارند.

وکالت در ایران صرفا اخذ مدرک کارشناسی در رشته حقوق و قبولی در آزمون وکالت (که به‌صورت جداگانه از سوی کانون وکلای دادگستری و مرکز وکلای قوه قضائیه برگزار می‌‌کند ) و در ادامه گذراندن دوره کا‌رآموزی تحت نظر یک وکیل است. حقوق‌دانانی با سابقه قضاوت، کارکنان دولتی به شرط اشتغال در شعبات حقوقی و نمایندگی مجلس هم امکان دریافت پروانه وکالت از کانون وکلا را دارند.

اخذ پروانه وکالت در بیشتر کشورها متفاوت است. 

شبیه به ایران؛ اما سهل و آسان

برخی از کشورها پروانه وکالت را به افرادی می‌دهند که مسیری همانند آنچه در ایران تعیین شده است را طی کنند. برای نمونه کشور اسپانیا سه مرحله برای ورود به حرفه وکالت را تعیین کرده است؛ ثبت نام در کانون، شرکت در آزمون وکالت و گذراندن دوره‌ِی کارآموزی. اسپانیا هیچ راه جایگزینی را برای رسیدن به پروانه وکالت به‌رسمیت نمی‌شناسد.

بلژیک هم همچون اسپانیا سه مرحله ثبت‌نام در کانون، شرکت در آزمون وکالت و گذراندن دوره کارآموزی را برای ورود به وکالت در نظر گرفته است.

اتریش، دیگر کشور اروپایی ثبت نام در کانون وکلا، شرکت در آزمون و خرید بیمه مسئولیت حرفه‌ای را مراحل ورود به این حرفه اعلام کرده است. علاوه بر این گروه سردفتران و قضات نیز می‌توانند با گذراندن آزمون شفاهی و معادل کردن آن با آزمون کانون وکلا، پروانه وکالت دریافت کنند.

در کرواسی هم مراحل ورود به این حرفه، ثبت‌نام و شرکت در آزمون وکالت و گذراندن دوره کارآموزی به مدت ۳ سال است. همچنین قضات و دادستان‌ها نیز می‌توانند در صورت داشتن سه سال سابقه قضائی و گذراندن آزمون وکالت پروانه بگیرند.

همچنین در صورت داشتن برخی از مناصب آکادمیک نیز می‌توان پروانه وکالت داشت.

  نظرات